Loratadine (Claritin)

Analyser

Der er kontraindikationer. Konsulter en læge, inden du starter.

Kommercielle navne i udlandet (i udlandet) - Alavert, Alertidine, Allergyx, Anlos, Claratyne, Clarilerg, Ezede, Flonidan, Histalor, Laura, Lertamine, Lictyn, Lisino, Locenxy, Lorado, Lorano, Lorastine, Lorfast, Loridin, Loridin, Loridin, Lorinol, Lorinol, Negalerg L, Polaratyne, Prevahist, Proactin, Roletra, Tavist ND, Tevatadin, Tidor, Tirlor, Versal, Viatine.

Alle antihistaminer og mastcellemembranstabilisatorer er her..

Du kan stille et spørgsmål eller skrive en anmeldelse om en medicin (glem ikke at angive navnet på stoffet i meddelelsesteksten) her.

Præparater indeholdende loratadin (Loratadine, ATX-kode (ATC) R06AX13):

Hyppige frigivelsesformer (mere end 100 tilbud på apoteker i Moskva)
TitelUdgivelsesformularpakningProducerende landPris i Moskva, rTilbud i Moskva
Claritin (Claritin) - originalensirup 1 mg / ml - 60 ml1Belgien, Schering Plough170- (gennemsnit 243↘) -3001125↗
Claritin (Claritin) - originalensirup 1 mg / ml - 120 ml1Belgien, Schering Plough180- (gennemsnit 340↘) -420625↘
Claritin (Claritin) - originalen10 mg tabletter7, 10 og 30Belgien, Schering Ploughtil 7 stk: 130- (gennemsnit 171↘) -205;
til 10 stk: 175- (gennemsnit 220↘) -265;
til 30 stk: 445- (gennemsnit 572↘) -705
1360↗
Claridol (Klaridol)sirup 1 mg / ml - 100 ml1Indien, Shreya65- (gennemsnit 79) -270473↗
Claridol (Klaridol)10 mg tabletter7Indien, Shreya40- (gennemsnit 89↗) -120367↗
Clarisens (Klarisens)10 mg tabletter7, 10 og 30Rusland, Pharmstandardtil 7 stk: 24- (gennemsnit 41) -48;
for 10 stk: 44- (gennemsnit 66↗) -116;
til 30 stk: 105- (gennemsnit 126) -200
176↘
Clarotadine (Clarotadine)sirup 100 ml1Rusland, Akrikhin100- (gennemsnit 141) -190290↗
Clarotadine (Clarotadine)10 mg tabletter7, 10 og 30Rusland, Akrikhinfor 7 stk: 60- (gennemsnit 106) -135;
for 10stk: 101- (gennemsnit 127↘) -332;
til 30 stk: 214- (gennemsnit 290↘) -370
855↗
Lomilansuspension 1 mg / ml - 120 ml1Slovenien, Lek76- (gennemsnit 100↘) -125526↗
Lomilan10 mg tabletter7 og 10Slovenien, Lekfor 7stk - 93- (gennemsnit 119) -150;
for 10 stk: 110- (gennemsnit 143) -190
1352↗
LauraHexal10 mg tabletter10Tyskland, Salutas33- (gennemsnit 47↘) -60632↗
loratadin10 mg tabletter10 og 30Rusland, anderledesfor 10 stk: 7- (gennemsnit 18) -69;
til 30 stk: 18- (gennemsnit 43) -52
446↗
Loratadin-Akrikhin10 mg tabletter39Rusland, Akrikhin180- (gennemsnit 307) -360112↗
Loratadin-Teva10 mg tabletter7, 10 og 30Ungarn, Tevafor 7 stk: 69- (gennemsnit 128↗) -165;
for 10stk: 130- (gennemsnit 184↗) -230;
til 30 stk: 200- (gennemsnit 264↗) -310
1096↗
Sjældent fundet og trukket tilbage fra salgsformer for frigivelse (mindre end 100 tilbud i Moskva-apoteker)
TitelUdgivelsesformularpakningProducerende landPris i Moskva, rTilbud i Moskva
Clallergin10 mg tabletter10Rusland, Obolenskoe120-7814↘
Clarisenssirup 1 mg / ml - 100 ml1Rusland, Pharmstandard75- (gennemsnit 95↗) -12580↗
Loratadin Werth10 mg tabletter10Rusland, Vertexingeningen
Erolin10 mg tabletter10 og 30Ungarn, Ægis2691↘
Clargotil10 mg tabletter10Rusland, Gideon Richter Rusingeningen
Loratadin Stada10 mg tabletter10Rusland, Makiz7-5349↗
Alertpriv10 mg tabletter10Argentina, Kimikaingeningen
Vero Loratadin10 mg tabletter12Rusland, Veropharmingeningen
Clarifarm10 mg tabletter10Rusland, Farmakoringeningen
Clarifertablet 10 mg10Rusland, Bryntsalovingeningen

Claritin (original loratadine) - officielle brugsanvisninger:

Klinisk og farmakologisk gruppe:

Blokkering af histamin H1-receptorer. Antiallergisk lægemiddel

farmakologisk virkning

Antihistamin, perifer histamin H1-receptorblokker. Det har en hurtig og varig anti-allergisk effekt..

Forbedring bemærkes i de første 30 minutter efter indtagelse af stoffet. Antihistamineffekten når et maksimum efter 8-12 timer fra begyndelsen af ​​handlingen og varer mere end 24 timer.

Farmakokinetik

Lægemidlet absorberes hurtigt fra fordøjelseskanalen. Tiden til at nå Cmax i loratadins blodplasma er 1,3 timer, og dens aktive metabolit, desloratadin, er 2,5 timer. Spise øger tiden til at nå Cmax af loratadin og desloratadin med cirka 1 time. Cmax af loratadin og desloratadin er uafhængigt af madindtagelsen.

Loratadin metaboliseres til desloratadin via CYPZA4-isoenzym og i mindre grad CYP2D6.

Det fjernes med urin og galden. T1 / 2 af loratadin gennemsnit 8,4 timer (3 til 20 timer) og desloratadin 28 timer (8,8 til 92 timer).

Farmakokinetik i specielle kliniske tilfælde

T1 / 2 stiger med alkoholisk leverskade (afhængig af sygdommens sværhedsgrad) og ændrer sig ikke i nærvær af kronisk nyresvigt.

Hemodialyse påvirkede ikke farmakokinetikken for loratadin og dets aktive metabolit.

Cmax stigninger hos ældre patienter med kronisk nyresvigt, alkoholisk leverskade.

Indikationer for brug af lægemidlet KLARITIN®

  • sæsonbetonet (høfeber) og året rundt allergisk rhinitis og allergisk konjunktivitis (for at eliminere symptomerne forbundet med disse sygdomme - nysen, kløe i næseslimhinden, næsehinden, brændende fornemmelse og kløe i øjnene, lacrimation);
  • kronisk idiopatisk urticaria;
  • hudsygdomme af allergisk oprindelse.

Doseringsregime

Lægemidlet ordineres oralt, uanset madindtag.

Voksne (inklusive ældre) og unge over 12 år anbefales at tage Claritin i en dosis på 10 mg (1 tablet eller 2 teskefulde / 10 ml / sirup) en gang dagligt.

For patienter med nedsat leverfunktion eller nyresvigt bør den indledende dosis være 10 mg (1 tablet eller 2 teskefulde / 10 ml / sirup) hver anden dag.

For børn i alderen 2 til 12 år anbefales, at dosis af Claritin ordineres afhængigt af kropsvægt: med en kropsvægt på mindre end 30 kg - 5 mg (1/2 tablet eller 1 tsk / 5 ml / sirup) en gang dagligt med kropsvægt 30 kg eller mere - 10 mg (1 tablet eller 2 teskefulde / 10 ml / sirup) en gang dagligt.

Side effekt

De bivirkninger, der er anført nedenfor, blev observeret med Claritin ved en frekvens på> 2% og omtrent samme frekvens som med placebo.

Fra siden af ​​centralnervesystemet: hos voksne blev hovedpine, træthed, mundtørhed, døsighed bemærket. Hos børn bemærkes sjældent: hovedpine, nervøsitet, sedation. Ligesom hos voksne var hyppigheden af ​​disse fænomener hos børn på samme niveau som med placebo.

Fra fordøjelsessystemet: hos voksne - kvalme, gastritis; sjældent - nedsat leverfunktion.

Fra det kardiovaskulære system: sjældent hos voksne - hjertebanken, takykardi.

Allergiske reaktioner: hos voksne - hududslæt; sjældent - anafylaksi.

Andet: sjældent hos voksne - alopecia.

Kontraindikationer for brugen af ​​lægemidlet KLARITIN®

  • alder op til 2 år;
  • amning (amning);
  • overfølsomhed over for loratadin eller en hvilken som helst anden komponent af lægemidlet.

Med forsigtighed bør lægemidlet ordineres under graviditet, leversvigt..

Brug af lægemidlet CLARITIN® under graviditet og amning

Brug af Claritin under graviditet er kun mulig, hvis den påtænkte fordel for moren opvejer den potentielle risiko for fosteret..

De aktive bestanddele af lægemidlet udskilles i modermælk, så når du ordinerer lægemidlet under amning, skal du beslutte om afslutningen af ​​amning.

Brug til nedsat leverfunktion

Brug lægemidlet med forsigtighed ved leversvigt: den indledende dosis skal være 10 mg (1 tablet eller 2 teskefulde / 10 ml / sirup) hver anden dag.

Brug til nedsat nyrefunktion

For patienter med nyresvigt bør den indledende dosis være 10 mg (1 tablet eller 2 teskefulde / 10 ml / sirup) hver anden dag.

Overdosis

Symptomer: døsighed, takykardi, hovedpine.

Behandling: gastrisk skylning (fortrinsvis 0,9% natriumchloridopløsning), indtagelse af adsorbenter (pulveriseret aktivt kul med vand), symptomatiske midler. Loratadine udskilles ikke ved hæmodialyse.

Drug interaktion

Claritin forbedrer ikke virkningen af ​​ethanol (alkohol) på centralnervesystemet.

Med den kombinerede anvendelse af Claritin med ketoconazol, erythromycin eller cimetidin blev der observeret en stigning i koncentrationen af ​​loratadin og dets metabolit i plasma, men denne stigning viste sig ikke klinisk, inklusive i henhold til EKG.

Apoteks-feriebetingelser

Lægemidlet er godkendt til brug som et middel til OTC.

Betingelser for opbevaring

Lægemidlet skal opbevares utilgængeligt for børn ved en temperatur fra 2 til 30 ° C. Holdbarhed på tabletter - 4 år, sirup - 3 år.

Claritin-analoger

Claritin er et lægemiddel i tabletter og allergisirup produceret af det velkendte Bayer-selskab. Afhængig af formularen er det godkendt til brug hos børn fra 2 og 12 år. Prisen på medicinen er fra 190 til 650 rubler.

Desværre er lægemidlet ikke tilgængeligt for alle besøgende på apoteker, og spørgsmålet om Claritin-analoger er billigere. Når du vælger, skal du være opmærksom på sammensætningen, varigheden af ​​den terapeutiske virkning og hyppigheden af ​​indgivelsen, bivirkninger, læse vejledningen.

farmakologisk virkning

Producent: Bayer, Schering-Plough Labo, Belgien

Udgivelsesform: tabletter, sirup

Aktivt stof: loratadin

Synonymer: Loratadin, Claridol, Clarisens, Lomilan, Lorahexal, Clarotadine osv..

Hovedkomponenten eliminerer den allergiske reaktion og symptomer - nyser, kløe, rive, reducerer udslæt. På grund af den selektive virkning påvirker Claritin ikke hjertet, blodkarene, nervesystemet, især resultaterne af EKG og analyser.

Fordel ved medicinen - ingen døsighed, når de bruges i anbefalede doser.

Statistikker! Ifølge undersøgelser, der blev foretaget under indtagelse af Claritin, blev døsighed kun observeret hos 1,2% af patienterne. I sjældne tilfælde blev hovedpine, søvnløshed og øget appetit bemærket..

Indikationer for brug af Claritin

Medicinen udleveres uden recept og bruges som et antiallergisk lægemiddel alene eller i kombination med andre lægemidler til behandling af:

  1. kronisk urticaria;
  2. høfeber;
  3. året rundt allergisk rhinitis;
  4. allergisk konjunktivitis.

Lægemidlet eliminerer rive, kløe, nyser, rødme, rhinorrhea (sekretionsstrøm fra næsehulen). Det kan bruges til at reducere symptomerne på akutte respiratoriske virusinfektioner og akutte luftvejsinfektioner som et supplement, det er en del af nogle pulvere for at lindre tilstanden (for eksempel Anvimax).

Claritin - brugsanvisning

Medicinen begynder at virke inden for 30 minutter efter administration, virkningen varer op til en dag. Hvornår man skal tage Claritin - om morgenen eller om aftenen, betyder det ikke noget. Princippet om selvfølgelig behandling - hver dag på samme tid i anbefalede doser.

Dosis afhænger af alder. Det nøjagtige beløb for børn bestemmes af lægen, der er angivet i kommentaren.

Brug ved alvorlig leverskade er uønsket. Andre kontraindikationer - amning og intolerance over for hoved- og hjælpekomponenter.

Claritin før eller efter måltider

Lægemidlet kan bruges uanset madindtag..

Claritin-analoger

På apoteker er der to grupper af Claritin-erstatninger:

  1. synonymer - lægemidler med samme sammensætning er forskellige i oprindelseslandet, værdi for pengene;
  2. medicin - Claritin-analoger med samme virkning, men med en anden sammensætning.

Claritin-analoger med priser og oprindelsesland

AnalogPris i rublerProducerende land
Claritin190-650Belgien
cetirizin45-210Rusland
Fexadine315-450Indien
Allerway240-500Indien
Nixar250-350Spanien, Tyskland eller Italien
ketotifen45-80Rusland, Bulgarien
Tavegil170-370Østrig eller Italien
Diazolin40-90Rusland
Cetrin140-250Indien
loratadin10-280Rusland, Ungarn
Zodak150-350Tyskland eller Tjekkiet
Kestin220-620Spanien
Erius550-820Belgien
Suprastin120-300Ungarn
Desal200-480Indien

Synonymer

De mest almindelige medicin, der indeholder loratadin, er:

  • Loratadin (Rusland, Hviderusland, Ungarn, Serbien);
  • Lorahexal (Tyskland);
  • Claridol (Indien);
  • Clarisens (Rusland);
  • Lomilan (Slovenien) og andre.

Medicinen er kendetegnet ved kvaliteten af ​​råvarerne og følgelig den udøvede virkning, hyppigheden af ​​bivirkninger (især døsighed).

cetirizin

Producent: Ozone, Akrikhin, Replexpharm, Vertex, Salutas, Danafa osv..

Udgivelsesform: tabletter

Aktivt stof: cetirizin

Synonymer: Cetrin, Zodak, Zirtek, Parlazin, Solonex osv..

Cetirizine er den russiske analog til Claritin, der har de samme indikationer og desuden Quinckes ødemer. Det påføres en gang dagligt, den terapeutiske virkning af Claritin-analogen begynder inden for 20-60 minutter og varer op til 24 timer.

Hvilket er bedre - Cetirizine eller Claritin, afhænger af kroppens egenskaber. Begge anden generation af medikamenter, effektive, forårsager praktisk talt ikke døsighed.

Fexadine

Producent: Ranbaxi, Indien

Udgivelsesform: tabletter

Aktivt stof: fexofenadin

Claritin-analog Fexadine bruges til urticaria og sæsonåben allergisk rhinitis. Det tages en gang dagligt af børn fra 6 eller 12 år, afhængigt af dosis og af voksne. Forårsager sjældent døsighed og har ingen beroligende virkning..

Allerway

Producent: Dr. Reddy's, Indien

Udgivelsesform: tabletter

Aktivt stof: levocetirizin

Synonymer: Suprastinex, Gletset, Zodak Express, Xizal, Levocetirizine, Elcet osv..

Allerways nye generation af medicin indeholder isomeren af ​​cetirizin, der er dobbelt så aktiv som sidstnævnte. Det bruges til behandling af allergisk rhinitis, urticaria og dermatoser, Quinckes ødemer. I henhold til instruktionerne er det godkendt til brug hos børn fra 2 år og voksne en gang dagligt.

Nixar

Producent: Berlin-Chemie, Tyskland

Udgivelsesform: tabletter

Aktivt stof: bilastin

Analogen af ​​Claritin Nixar bruges ikke i pediatri op til 12 år. Den helende effekt opstår inden for en time og varer op til en dag.

ketotifen

Producent: Sofarma (Bulgarien), Ozone eller Irbitsky HFZ, Rusland

Udgivelsesform: tabletter og sirup

Aktivt stof: ketotifen

Den receptpligtige analog af Ketotifen bruges i praksis for voksne og pædiatriske allergier. Ud over antihistamineffekten stimulerer lægemidlet desuden fjernelse af sputum, reducerer intensiteten og varigheden af ​​astmatiske anfald. Blandt de uønskede virkninger er døsighed, søvnløshed, irritabilitet og andre reaktioner fra nervesystemet.

Diazolin

Producent: Pharmstandard, Ozone, ABBA RUS, Valenta Pharm, Farmak, Marbiofarm, Rusland eller Ukraine

Udgivelsesform: tabletter, drageer

Aktiv ingrediens: mebhydrolinum

Diazolin er en billig første generation af Claritin-analog. Væsentlige ulemper - svag effekt, behovet for at ændre sig hver 10. dag på grund af udviklingen af ​​afhængighed, sedation, negative effekter på hjertet, leveren, nyrerne, synorganet.

Hvilket er bedre - Diazolin eller Claritin, afhænger af det konkrete tilfælde. Claritin - mere effektiv og sikrere forårsager ikke døsighed. Fås i sirup til børn og tabletter til voksne..

Claritin eller Tsetrin - hvilket er bedre til allergier

Producent: Dr. Reddy S, Indien

Udgivelsesform: tabletter

Aktivt stof: cetirizin

Synonymer: Cetirizine, Zodak, Zyrtec, Parlazin, Solonex

Cetrin er en anden generation af anti-allergisk p-tablet. Den terapeutiske virkning af denne analog Claritin begynder inden for 20 minutter, varer op til en dag. Når det bruges i anbefalede doser, har lægemidlet ikke en beroligende virkning, men let døsighed er muligt.

Fordele ved Tsetrin: evnen til brug i barndommen fra 6 år, hurtig effekt i 20 minutter, rimelige omkostninger, brugervenlighed - kun en tablet om dagen.

Producenten fremstiller Cetrin i pakker med 20 og 30 tabletter. Den første form er praktisk til et kort behandlingsforløb, sjældne forværringer af en allergi eller reaktion, der vises for første gang. Større emballage er velegnet til kroniske patienter eller et familiemedicinskab, hvis der er flere allergiske personer i huset.
Når man sammenligner Claritin og Cetrin, er lægemidlerne ens. Analoger har det samme handlingsprincip, den terapeutiske virkning manifesteres inden for en time. Begge analoger tages en gang om dagen. Hvis en medicin ikke hjælper, kan du erstatte den med en anden..

Claritin eller loratadin - hvilket er bedre

Producent: Ozone, Teva, Vertex osv., Rusland eller Ungarn

Udgivelsesform: tabletter

Aktivt stof: loratadin

Synonymer: Claritin, Clarotadine, Claridol osv..

Loratadine er en billig erstatning for Claritin. Lægemidlet fremstilles hovedsageligt af indenlandske farmaceutiske virksomheder, omkostningerne ved en analog er op til 10 gange lavere. Et karakteristisk træk er tilstedeværelsen af ​​kun en tabletform.
Generelt har Loratadin og Claritin de samme indikationer og begrænsninger, egenskaber. Medicin indeholder en komponent. Afvig i forholdet mellem pris og kvalitet.

Claritin er dyrere og har deltaget i kliniske forsøg. Lægemidlet fra Loratadin fra udenlandske (Teva) eller russiske producenter, der arbejder i henhold til GMP-standarder (Vertex, Akrikhin), er tættest på det..

Claritin eller Zodak - hvilket er bedre til allergier

Producent: Zentiva, Tyskland eller Tjekkiet

Udgivelsesform: tabletter, dråber

Aktivt stof: cetirizin

Synonymer: Cetirizine, Cetrin, Zyrtec

Zodak er et lægemiddel, der kan erstatte Claritin med ineffektivitet. Analogen indeholder et andet hovedstof fra anden generation. Brugt i form af dråber fra året og tabletter.

Zodak og Claritin er lignende lægemidler, har lignende indikationer og begrænsninger for brug. Fordel - manglende døsighed hos patienter.

Claritin eller Erius

Producent: Schering-Plough Labo, Belgien

Udgivelsesform: tabletter, sirup

Aktivt stof: desloratadin

Synonymer: Ezlor, Desloratadine, Desal, Blogir-3, Lordestine

Erius - en gennemprøvet og sikker analog af Claritin, godkendt til brug fra 6 måneders alder hos spædbørn i form af sirup. Claritin-analogen bruges også til børn, der er ældre og voksne. Lægemidlet fjerner alle symptomer på allergi..

Da Erius er en aktiv metabolit af analogen af ​​loratadin (Claritin), er sidstnævnte bedre til allergisk rhinitis, hudsygdomme.

Erius hører til den nyeste generation af medicin, forårsager ikke døsighed, sløvhed og forværring af psykomotoriske reaktioner. Det kan bruges til at behandle chauffører og mennesker, hvis arbejde er forbundet med hurtige motoriske og psykoterapeutiske reaktioner. Alkohol kompatibel.

Når man vælger mellem Claritin eller Erius, skal børn styres af bevis og økonomiske evner. Lægemidlet indeholder en aktiv metabolit af hovedkomponenten i Claritin, dyrere. Det kan bruges til behandling af børn fra 6 måneders alder. Erius er hurtigere og stærkere.

Claritin eller Suprastin - hvilket er bedre til allergier

Producent: Aegis, Ungarn

Udgivelsesform: tabletter, ampuller

Aktivt stof: klorpyramin

Suprastin er et første generations allergimedicin med mange kontraindikationer og bivirkninger..

I børnenes praksis er denne analog af Claritin forbudt at bruge op til 3 år. Ulemper - forårsager døsighed, forbedrer virkningerne af alkohol, er ikke egnet til ældre og chauffører. En farlig bivirkning er bronkospasme. Lægemidlet ordineres til forskellige allergiske reaktioner, undtagen for astma.

Effekten forekommer inden for 15 minutter og varer op til 3-6 timer, hvorefter det er nødvendigt at drikke den næste dosis.

Claritin - en mere moderne og sikker medicin, praktisk til brug.

Claritin eller Desal

Producent: Actavis, Indien

Udgivelsesform: sirup, tabletter

Aktivt stof: desloratadin

Synonymer: Nalorius, Erius, Lordestine, Ezlor osv..

Hvilket er bedre - Desal eller Claritin, afhænger af bevisene. Det første lægemiddel begynder sin terapeutiske virkning hurtigere, fordi det indeholder en aktiv metabolit af loratadin. Desal-analogen bruges i pædiatrisk praksis og voksen praksis.

Claritin eller Kestin

Producent: Industrias eller Catalent, Spanien

Udgivelsesform: tabletter

Aktivt stof: ebastine

Kestin produceres i to tabletformer - den ene skal vaskes ned med vand, den anden opløses i mundhulen og virker hurtigere, velegnet til patienter med sværhedsbesvær. I modsætning til Claritin varer den terapeutiske effekt op til 48 timer.

En anden utvivlsom fordel - efter afslutningen af ​​kurset varer antihistamin-effekten op til 3 dage, hvilket reducerer administrationens varighed til 5 dage.

Kestin er blevet brugt i børnenes praksis siden 12 år.

Claritin og Kestin er en generation af lægemidler. De indeholder forskellige aktive stoffer. Indikationer for brug er de samme. Hvilket er bedre, adskiller sig i en bestemt situation.

Tavegil eller Claritin - hvilket er bedre

Producent: Takeda (Østrig) eller Famar (Italien)

Udgivelsesform: tabletter, injektioner

Aktivt stof: clemastine

Analogen af ​​Claritin i tabletter og injektioner til en hurtigere antihistaminvirkning - lægemidlet Tavegil, hører til den første generation af antihistaminer. Tavegil bruges til rhinitis og kløe dermatoser i huden - kløe efter insektbid, nældefeber, dermatitis. Effekten varer op til 12 timer, så denne analog Claritin skal drikkes to gange om dagen.

Tavegils ulempe er beroligende virkning. Når de tager den analoge, bemærker patienterne døsighed og øget træthed, sløvhed, nedsat koordination, tør slimhinder og afhængighed. Nogle gange er disse bivirkninger imidlertid nødvendige for, at patienten hurtigt kan komme sig..

I børns praksis tilladt fra 6 år.

Vigtig! Hvis Tavegil vælges, skal det huskes, at medicinen efter 10 dage skal udskiftes på grund af afhængighed. For at forhindre uønskede reaktioner kan ikke bruges i forbindelse med alkohol, da lægemidlet øger virkningen af ​​alkoholholdige væsker.

I andre tilfælde virker Claritin hurtigere og stærkere, er praktisk at bruge (en gang om dagen), patienten ikke oplever tørre slimhinder, døsighed. Den utvivlsomme fordel er muligheden for at bruge mere end 10 dage til kroniske allergier, da lægemidlet ikke er vanedannende.

Claritins analoger adskiller sig i sammensætning, indikationer, begrænsninger. Når man vælger en erstatning, skal man tage højde for, om medicinen er egnet til chauffører, ældre, forårsager døsighed eller ej, i hvilken alder det er tilladt at bruge det i børnenes praksis. Gravide og ammende kvinder bør ikke beslutte at erstatte dem alene; konsulter læge.

Svar på spørgsmål

  1. Hvad er forskellen mellem loratadin eller klaritin?

Det indeholder et aktivt stof. På grund af forskelle i kvaliteten på råvarer, produktionsteknologier, kvalitetsændringer. Når du vælger mellem medicin, skal du foretrække for Claritin eller den velkendte og højkvalitets Loratadine. For eksempel fabrikanten.

Ifølge undersøgelser forårsager lægemidlet ikke døsighed, når man følger instruktionerne, især de anbefalede doser.

Hvis medicinen ikke hjælper, og diagnosen er allergi, skal du erstatte med præparater, der indeholder isomerer. For eksempel levocetirizin, desloratadin.

Nej, det er et antiallergisk middel.

Loratadine eller cetirizine: hvilket er bedre til allergier?

Loratadin (Claritin) og cetirizine (Zirtec) er de mest populære allergimedicin i russiske apoteker, som du kan købe uden recept..

Loratadine og cetirizine er antihistaminer, der med succes eliminerer allergisymptomer: lacrimation, kløe, udslæt, ødemer.

Begge lægemidler hjælper med kontaktdermatitis, insektbid, fødevareallergi hos børn og voksne..

Selvom Claritin og Zirtec hører til den samme gruppe, indeholder de helt forskellige aktive stoffer, påvirker kroppen på forskellige måder og overføres af patienter.

I dag vil vi finde ud af, hvad der er bedst til allergi - loratadin eller cetirizin.

Hvordan fungerer antihistaminer??

Når en person kommer i kontakt med et allergen, reagerer immunsystemet voldsomt på fremmede stoffer ved at producere en inflammatorisk mediator - histamin. Det er histamin, der er ansvarlig for allergisymptomer, såsom rødme i huden, løbende næse (rhinorrhea), næsehæmning, kløe i øjnene og lacrimation, hoste, åndenød og vejrtrækning. Reaktionen fra immunsystemet bidrager til frigivelse af yderligere slim, som hjælper med at rense luftvejene af fjendtlige stoffer.

Antihistaminer blokerer for de cellulære “receptorer” - H1-histaminreceptorer, hvilket forhindrer histamin i at binde sig til slimhindeceller og forårsage allergisymptomer. De stopper perfekt reaktionen på mindre eller ufarlige allergener, såsom pollen, støv og kæledyr..

Cetirizine er en antihistamin med en mild beroligende virkning. Det svarer på mange måder til andre anden generation af antihistaminer, såsom desloratadin (Erius), fexofenadin (Telfast), levocetirizin (Azersin) eller azelastin (Allergodil).

I modsætning til antihistaminer fra den første generation (suprastin), trænger disse moderne medikamenter ikke godt ind i hjernen, derfor forårsager de mindre døsighed og sløvhed..

Loratadine er en langvarig II-generation antihistamin, der ved anbefalede doser ikke krydser hjernebarrieren. Det har næsten ingen effekt på reaktion og koncentration..

Hvad er forskellen mellem loratadin og cetirizin?

Tid for handling

Sikkerhed

Claritin og Zirtek betragtes som en af ​​de mest effektive og sikre allergimedicin, derfor udleveres de af apoteker over hele verden uden recept fra en læge. Men som du måske forestiller dig, findes der ikke sikkert medicin. Loratadine bør tages med forsigtighed ved alvorlige leversygdomme - det afhænger i vid udstrækning af "behandling" af leverenzymer.

På samme tid udskilles cetirizin af nyrerne hovedsageligt uændret. Begge lægemidler reagerer ofte med andre lægemidler og kosttilskud, så når du tager en kombination, skal du være ekstremt forsigtig!

Døsighed

Mange allergipiller forårsager døsighed. Dette er den største frygt, på grund af hvilken patienter nægter behandling. Zyrtec og Claritin påvirker hjernen meget mindre end ældre antihistaminer. Men cetirizin medfører sandsynligvis døsighed end loratadin. Dette er blevet bevist af mange kliniske studier siden 2000..

Skeptiske kolleger googler muligvis publikationen af ​​Loratadine versus cetirizine: vurdering af søvnighed og motivation under arbejdsdagen i tidsskriftet Clinical Therapy. Undgå at tage cetirizin, hvis du kører eller udfører potentielt farligt arbejde, der kræver øget opmærksomhed.!

Graviditetsallergi

Sikkerheden ved cetirizin hos gravide er ikke undersøgt tilstrækkeligt. Data fra dyreforsøg og begrænset overvågning af gravide kvinder i udlandet har ikke afsløret en yderligere risiko for misdannelser. Stoffet passerer i modermælk..

Loratadins sikkerhed under graviditet er også dårligt forstået..

Dyreforsøg afslørede ikke teratogene eller embryotoksiske egenskaber.

Observationer af gravide kvinder, som ved et uheld tog medicinen i første trimester, afslørede ikke en yderligere risiko for medfødte misdannelser hos børn. Stoffet passerer i modermælk..

Bivirkninger af loratadin og cetirizin

De mest almindelige bivirkninger af cetirizin er:

- døsighed (hos 14% af patienterne)
- hovedpine
- svimmelhed
- træthed
- tør mund
- kvalme

Mere sjældne, men alvorlige bivirkninger:

- kramper
- tab af bevidsthed
- trykaflastning
- allergiske reaktioner

De mest almindelige bivirkninger af loratadin:

- hovedpine
- døsighed
- træthed
- tør mund

Nervøsitet og atypiske problemer med at falde i søvn er også rapporteret..

Sådan tages loratadin og cetirizin?

Cetirizine tages uanset fødeindtagelse:

- voksne og børn fra 12 år i en daglig dosis på 10 mg en gang dagligt
- børn fra 6 til 12 år i en daglig dosis på 10 mg, opdelt i to doser
- børn fra 2 til 6 år i en daglig dosis på 5 mg, opdelt i to doser

Loratadine skal tages separat fra mad:

- voksne og børn fra 6 år i en dosis på 10 mg en gang dagligt
- børn fra 2 til 6 år i en dosis på 5 mg en gang dagligt

Samtidig administration af loratadin med mad forlænger virkningen af ​​effekten!

Hvordan Zyrtec og Claritin interagerer med andre lægemidler?

cetirizin

Teophylline (en kur mod astma) bremser frigivelsen af ​​medikamentet fra kroppen og øger koncentrationen i blodet med 16%, hvilket forbedrer dets virkning og bivirkninger. Ifølge FDA-eksperter interagerer cetirizin med 570 lægemidler: diphengindamin, duloxetin, pregabalin, alprazolam osv..

Cetirizine blandes ikke godt med alkohol!

loratadin

Erythromycin, cimetidin og ketoconazol (Nizoral) øger koncentrationen af ​​stoffet og kroppen, hvilket bremser omdannelsen af ​​loratadin i leveren. Forbedre bivirkninger. Interagerer med mere end 60 medicin: amiodaron, carbamazepin, rifampicin, fluconazol, terbinafin, mifepriston, johannesurtgræs, antiretroviral osv..

Loratadine er ikke kompatibel med alkohol!

Hvilket lægemiddel er bedst til allergi?

Begge antihistaminer er sikre og meget effektive og er fremragende til symptomer på høfeber, fødevare- og medikamentallergier og kontaktdermatitis..

De vigtigste faktorer, når du vælger:

- cetirizin begynder at virke hurtigere
- cetirizin er meget mere sandsynligt, at det forårsager døsighed
- loratadin er uønsket at tage med leverproblemer
- når du tager andre tabletter, skal du se på interaktionerne
- kombiner ikke allergimedicin med alkohol

Konstantin Mokanov: Master i farmaci og professionel medicinsk oversætter

Sammenligning af Claritin eller Loratadine

Dette er den såkaldte antihistaminer. De blokerer specifikke histaminreceptorer placeret på overfladen af ​​celler i forskellige organer og væv..

Således eliminerer disse lægemidler de negative virkninger af histamin. Biologisk aktiv histamin er ansvarlig for udviklingen af ​​kløe, hævelse i hud og slimhinder, bronchospasme og andre allergiske reaktioner.

Derfor bruges Claritin og Loratadin som antiallergiske lægemidler, men ikke kun. Faktum er, at histamin forårsager forløbet af betændelsesreaktioner.

Derfor bruges Claritin og Loratadin ikke kun til allergi, men også til den komplekse behandling af enhver inflammatorisk proces, herunder og ved forkølelse hos voksne og børn.

Det er bemærkelsesværdigt, at Claritin og Loratadin er det samme stof, der sælges under forskellige navne..

Claritin er et varemærke mærkenavn, hvor lægemidlet er i form af 0,1% sirup og 10 mg tabletter. fremstillet af de belgiske filialer af det velkendte multinationale selskab Scharing Plough. Og loratadin er det aktive stof i dette stof.

Mange indenlandske virksomheder producerer generiske Claritin-analoger kaldet Loratadin, den aktive ingrediens. Loratadine i tabletter har samme vægt som Claritin - 10 mg.

Det faktum, at det produceres i Rusland og ikke er så annonceret og markedsført som Claritin, gør det meget billigere. I dette tilfælde er der imidlertid en risiko for at erhverve produkter af lav kvalitet, der er fremstillet i strid med teknologien.

Selvom der er Loratadin Teva-tabletter fremstillet af det ungarske selskab Teva. Prisen på dette lægemiddel er ikke meget billigere end Claritin. Derudover er den tyske LauraHexal bredt kendt, produceret i form af tabletter af det tyske firma Salutas.

LauraHexal er billigere end Claritin. Forskellen i annonceringsomkostninger ser ud til at have indflydelse.

Ud over disse lægemidler er der andre, hvor Loratadin er det aktive stof.

  • Claridol - tabletter. Indien, Shreya.
  • Lomilan - sirup, suspension, tabletter. Firm Lek, Slovenien.
  • Erolin - tabletter. Ungarn, Etis.
  • Alerpriv - tabletter. Argentina, Kemika.
  • Klargotyp, Klarifarm, Klarifer, Klarisens, Klarotadin - adskillige russiske lægemidler produceret i tabletter, sirupper og suspensioner fra forskellige russiske virksomheder.

Vægten af ​​tablettene og procentdelen af ​​sirupper og suspensioner er den samme overalt. Imidlertid er omkostningerne til indenlandske fonde normalt lavere end importeret. Det er værd at bemærke, at billige langt fra altid er dårlige. Ved at købe mærket medicin er det dog mere sandsynligt, at vi beskytter os mod forfalskninger.

Brugsanvisning Claritin til børn i tabletter og sirup med doser efter alder

Claritin tabletter: funktioner

Når receptorer danner bindinger med histamin, er en person tæt på bronchospasme, dette fører til en stigning i vaskulær permeabilitet, og fra de samme faktorer er der en risiko for svær kløe. Når du bruger Claritin, blokeres disse receptorer hurtigt og ophører med at fungere..

Lægemidlet danner specielle ligandkomplekser, der langsomt nedbrydes i blodet og giver en langvarig, vedvarende antihistamineffekt..

Lægemidlet har kun en selektiv effekt på cellulære strukturer, der er under påvirkning af histamin, ikke trænger gennem blod-hjerne-barrieren, ikke påvirker centralnervesystemet.

Lægemidlet findes i to former:

  • tabletter,
  • sirup.

Lægemidlet er i hvide ovale tabletter, på forsiden af ​​tabletten i midten er der en opdelingsstrimmel. Pakket i 15, 10, 7 stykker i en blister, 1-3 blister i en pakning. En tablet indeholder 10 mg af stoffet. Claritin indeholder også instruktioner til brug.

Sirup er beregnet til brug og brug af et barn. Sirup er farveløs eller gullig. I 1 ml - 1 mg loratadin. Hvad angår sammensætningen, indeholder siruppen renset vand, glycerol, propylenglykol, citronsyremonohydrat, natriumbenzoat, kunstig ferskensmag, granulær saccharose. I en papkasse i form af en pakke er der en flaske mørk farve, en måleske eller en gradueret sprøjte - dispenser.

  • Claritin-tabletter og sirup påvirker ikke funktionen af ​​andre organer i systemerne.
  • Det har en udtalt terapeutisk og langvarig effekt, lægemidlet har ingen beroligende virkning, døsighed forekommer ikke af det, reducerer ikke opmærksomheden.
  • Claritin bruges til forebyggelse og behandling af allergier. De bruges til både voksen- og børnebehandling..

Claritin®

Efter indtagelse af medikamentet absorberes loratadin hurtigt og godt fra fordøjelseskanalen. Tmax af loratadin i blodplasma er 1-1,5 timer, og dets aktive metabolit desloratadin er 1,5-3,7 timer. Spisning øger Tmax for loratadin og desloratadin med cirka 1 time, men påvirker ikke lægemidlets effektivitet. Cmax af loratadin og desloratadin uafhængigt af fødeindtagelse.

Biotilgængeligheden af ​​loratadin og dens aktive metabolit er dosisafhængig.

Loratadin binder i høj grad til plasmaproteiner 97-99%, og dets aktive metabolit i moderat grad - 73-76%.

Loratadin metaboliseres til dannelse af desloratadin med deltagelse af CYP3A4-isoenzym og i mindre grad CYP2D6.

Det udskilles med nyrerne (ca. 40% af den orale dosis) og gennem tarmen (ca. 42% af den orale dosis) i mere end 10 dage, hovedsageligt i form af konjugerede metabolitter. Cirka 27% af den orale dosis udskilles med nyrerne inden for 24 timer efter indtagelse af medicinen. Mindre end 1% af det aktive stof udskilles med nyrerne uændret inden for 24 timer efter indtagelse af lægemidlet.

T1 / 2 for loratadin er fra 3 til 20 timer (gennemsnit 8,4 timer), og desloratadin er fra 8,8 til 92 timer (gennemsnit 28 timer).

Farmakokinetik i specielle kliniske tilfælde

De farmakokinetiske profiler af loratadin og dets aktive metabolit hos voksne og ældre raske frivillige var sammenlignelige.

T1 / 2 for loratadin og desloratadin hos ældre patienter er henholdsvis fra 6,7 ​​til 37 timer (gennemsnit 18,2 timer) og fra 11 til 39 timer (gennemsnit 17,5 timer).

Hos patienter med kronisk nyresygdom øges Cmax og AUC for loratadin og dets aktive metabolit sammenlignet med patienter med normal nyrefunktion. T1 / 2 af loratadin og dets aktive metabolit adskiller sig i dette tilfælde ikke fra hos raske patienter. T1 / 2 af loratadin og dets aktive metabolit ændrer sig ikke i nærvær af kronisk nyresvigt. Hemodialyse hos patienter med kronisk nyresvigt påvirker ikke farmakokinetikken af ​​loratadin og dets aktive metabolit.

Hos patienter med alkoholisk leverskade stiger Cmax og AUC for loratadin og dets aktive metabolit med 2 gange sammenlignet med disse indikatorer hos patienter med normal leverfunktion. T1 / 2 af loratadin og dens aktive metabolit stiger med alkoholisk leverskade (afhængigt af sygdommens sværhedsgrad) og ændrer sig ikke i nærvær af kronisk nyresvigt.

Claritin. Indikationer til brug

Normalt begynder tabletter at træde i kraft efter 30 minutter. Opnåelsen af ​​antihistamineffekten finder sted i 8 til 12 timer og vedvarer i mindst 24 timer. Indikationer for brug kan være forskellige.

Som regel er følgende betingelser indikationer for at tage Claritin:

høfeber

Det er forårsaget af pollen fra tre hovedgrupper af planter: træer, korn og urter. Alle ovennævnte planter er vindbestøvet. Partikelstørrelse måles i mikron, de transporteres meget let af vinden over lange afstande. Det diagnosticeres i alle aldre. Både voksne og børn kan få denne sygdom..

En allergi manifesteres i form af en løbende næse, allergisk konjunktivitis samt bihulebetændelse, ethmoiditis og frontal bihulebetændelse. Forekomsten af ​​en allergi i form af dermatitis eller bronchial astma er ikke udelukket. Patienter med høfeber i løbet af året har en øget følsomhed i slimhinderne, en høj beredskab til øjeblikkelig allergisk reaktion på almindelige irritationer: forkølelse, tobaksrøg, aromaer, husholdningskemikalier.

Høfeber

De første måneder af sommeren er farlige for mennesker på grund af blomstringen af ​​timotei, majs, havre, hvedegræs. Hos patienter, der er allergiske over for pollen, kan høfeber være forårsaget af fødevarer, der indeholder korn eller planteekstrakter: brød, korn, korn, pasta. Den næste bølge af høfeber falder i august-september. Phytopreparationer, der indeholder disse planter, infusioner, te, kan ikke kun forårsage en allergisk rhinitis, de kan også forårsage nældefeber, Quinckes ødem, ikke langt fra anafylaktisk chok.

En allergisk reaktion kan også opstå ved brug af honning, biavlsprodukter, der indeholder pollen fra allergenplanter. Feberudbrud i efteråret er relateret til et stort antal sporer på blade, der allerede er faldet..

Kronisk tilbagefaldende urticaria

Den diagnostiske præsentation er formuleret som følger: Årsagen kan ikke findes, og der forekommer forbrænding, rødme og hævelse i huden, dannelse af blærer, en stigning i kropstemperatur. Eksternt ligner hudlæsioner en brændenælde. Dette er en kompleks sygdom. Det er kendetegnet ved perioder med remission og forværring. Tilbagefald er vanskelige at tolerere. Svær kløe gør det velfortjent hvile og søvn. Personen er meget irritabel, psykologiske sammenbrud er mulige. Sygdommen kan forekomme hos både en voksen og et barn.

Hudallergier

De mest almindelige hudsygdomme af allergisk art: atopisk dermatitis, urticaria, Quinckes ødem eller eksem. Almindelig i barndommen.

Claritin under graviditet

Claritin under graviditet kan kun bruges, hvis fordelen ved brugen er klart højere end de mulige bivirkninger, og en læge bør bestemt tage denne faktor i betragtning, når Claritin ordineres til en gravid kvinde. Ved amning er koncentrationen af ​​lægemidlet i modermælken den samme som i en kvindes blod.

Det anbefales at afbryde amning under behandlingen. Mor skal forklare hvad brugen af ​​stoffet og i hvilken mængde der vil være optimal.

Hvordan fungerer stoffet

De fleste allergiske reaktioner opstår ved frigivelse af inflammatoriske mediatorer, hvoraf den vigtigste er histamin. Til dato er der to hovedgrupper af antihistaminer.

    Første generation. Disse inkluderer farmakologiske midler, såsom Diphenhydramin, Suprastin eller Tavegil.
    De fungerer ikke-selektivt og er i stand til at påvirke både H1-histaminreceptorer og andre typer receptorer i kroppen. Disse lægemidler har den højeste terapeutiske virkning og har en række bivirkninger..

De forårsager ofte en beroligende virkning, kan have en negativ indvirkning på det kardiovaskulære system, hæmme bronkial sekretion.

Anden generation. Claritin hører også til dem..

De har den mest selektive virkning på H1-histaminreceptorer. Imidlertid påvirker de faktisk ikke de resterende grupper af receptorer i kroppen, og de fratages derfor en række bivirkninger. Claritins virkningsmekanisme er at lukke H1-receptorerne, stabilisere membranerne i mastceller og basofiler, reducere syntesen af ​​andre formidlere involveret i allergiske reaktioner.

En anden ikke mindst grundlæggende virkning af produktet er dets evne til at udøve antiinflammatorisk virkning med det formål at reducere aktiveringen af ​​eosinofiler, syntesen af ​​cytokiner og intercellulære klæbemolekyler.

Claritin: instruktioner til brug til børn

Claritin i børnepraksis bruges til følgende sygdomme:

  • sæsonbestemt eller flerårig allergisk rhinitis;
  • akut og kronisk urticaria;
  • forskellige hudsygdomme;
  • allergiske reaktioner på insektbid.

Efter to år indstilles barnets dosis og dosering i applikationen afhængigt af kropsvægt:

  • mindre end 30 kg - 5 mg (en teskefuld eller 5 ml sirup);
  • mere end 30 kg - 10 mg (to teskefulde eller 10 ml sirup).

Sirupen tolereres og opfattes godt af børn, giver sjældent bivirkninger. Dette er også indikeret af anmeldelser af tilfredse mumier på Internettet.

Claritin og analoger

Bivirkninger af stoffet

Bivirkninger, når du tager Claritin, er meget sjældne, og i de fleste tilfælde er deres udseende forbundet med et overskud af den daglige dosis af lægemidlet (mere end 40 mg ad gangen). Normalt inden for 2-3 dage forsvinder ubehagelige symptomer alene. Hvis der er mistanke om en overdosis, indikeres administration af enterosorbenter (Polysorb, Aktivt kul osv.)..

Bivirkninger inkluderer:

  • kvalme;
  • træthed;
  • hovedkramper;
  • rastløs adfærd;
  • tør mund
  • hududslæt;
  • svaghed;
  • øget appetit;
  • gastrointestinal forstyrrelse (diarré);
  • søvnløshed;
  • kramper i ben og hænder;
  • hjertebanken (takykardi);
  • døsighed;
  • svimmelhed;
  • nedsat leverfunktion.

Claritin. Kontraindikationer

Claritin tabletter og sirup har følgende kontraindikationer:

  • der er en høj følsomhed over for stoffets bestanddele;
  • barns alder op til 2 år;
  • amning.

Som mange stoffer har Claritin analoger, der kan ordineres, også i tilfælde af intolerance over for stoffet. Hvad kan erstatte lægemidlet Claritin: Analoger af stoffet:

Dette er ikke en komplet liste over analoger, hvor hovedstoffet er det samme eller har en lignende virkning. Og hvor effektiv Claritin er i sammenligning med analoger, vil flere detaljer blive givet ved anmeldelser af mennesker, der bruger dette værktøj.

Analoger

  1. Alerpriv;
  2. Vero-loratadin;
  3. Clallergin;
  4. Clargotil;
  5. Claridol;
  6. Clarisens;
  7. Clarifer;
  8. Clarotadine;
  9. Lomilan;
  10. Lomilan Solo;
  11. Laura Hexal;
  12. loratadin;
  13. Lotharen;
  14. Tirlor;
  15. Erolin.
  • Loratadin;
  • Lomilan;
  • Klaridol;
  • Clarotadine;
  • Aerius
  • Lotaren
  • Klallergine;
  • Klarisens;
  • Klarifarm;
  • Klarifer;
  • Klarfast;
  • LoraHEXAL;
  • Alertpriv;
  • Clargotil;
  • Erolin.

    Claritins analoger er: Loratadin, Loratadin-Akrikhin, Lorahexal, Lomilan, Clarotadin, Claridol, Lotharen, Clarisens, Clarifer, Clarfast, Clarifarm, Clallergin, Clargotil, Alerpriv, Erolin, Erius.

    Claritin: anmeldelser

    Jeg er en lykkelig bedstemor til tvillinger. Mine engle er 2 år gamle. Om sommeren i landsbyen blev de bidt af kamme. Jeg holdt den ene eller den anden i mine arme. Børnene græd med kløe. Riv op i huden. Hun blev plaget, indtil lægen anbefalede Claritin-sirup. Enkel dosering og besparende effekt. Jeg gjorde alt i henhold til instruktionerne. Stoffet virker øjeblikkeligt. Børn stoppede kløe næsten umiddelbart efter at have taget en velsmagende medicin. Lægen fortalte mig, hvilke analoger dette stof har, men jeg har stadig kun tillid til Claritin.

    Elena Arkadievna, 67 år gammel

    Min medicin Claritin forårsager ikke døsighed. Jeg begyndte at bruge det efter positiv feedback om det fra min ven. Jeg anvender det en gang om dagen. Min mor brugte også Claritin, han hjalp hende meget. Det ser ud til, at når jeg har en baby, vil jeg også give ham Claritin i tilfælde af en allergi, men kun i form af sirup. Med hensyn til applikationen er den meget enkel.

    Claritin medicin reddede mig for allergi. Jeg tog til landsbyen for at blive bekendt med pigens forældre. Og forestil dig, alt er smukt, men jeg græder som en snot pige. Og al fejlen er en allergi. Én tablet + brug af medicinen i henhold til instruktionerne og gradvist ”tørret” tørret. Claritin til allergi er en god ting!

    Jeg er en skov. Hele mit liv i skoven. Og efter mange år, en allergi. Huden er blærende og kløende. Jeg satte pris på Claritins livreddende piller. Jeg tager medicinen i henhold til instruktionerne fra lægen, og jeg arbejder på alle tidspunkter af året. Huden er ren, som i ungdommen.
    Mikhail, 60 år gammel