Priser i online apoteker:
Claritin - et lægemiddel med antiallergiske, antipruritiske og antihistaminvirkninger, beregnet til systemisk anvendelse.
Claritin frigives i følgende former:
Aktiv ingrediens: loratadin, i 1 tablet - 0,01 g, i 1 ml sirup - 0,001 g.
Sirup og tabletter tages oralt, uanset måltidet. Dosis af Claritin til unge over 12 år og voksne er 10 mg 1 gang om dagen (10 ml sirup eller 1 tablet).
Dosis af medikamentet til børn i alderen 2-12 år bestemmes på baggrund af kropsvægt:
Den første dosis af lægemidlet til børn og voksne med meget nedsat leverfunktion afhænger af kropsvægt:
For patienter med kronisk nyresvigt såvel som ældre patienter er dosisjustering ikke påkrævet.
I henhold til resultaterne af efter markedsføring er det meget sjældent observeret:
På grund af det faktum, at antihistaminer kan fordreje resultaterne af hudprøver, er det nødvendigt at stoppe med at tage Claritin 48 timer før den påståede diagnostiske test.
For børn i alderen 2-3 år anbefales det at bruge lægemidlet i form af en sirup.
Den negative virkning af lægemidlet på patienternes evne til at udføre potentielt farlige aktiviteter, der kræver øget opmærksomhed og hastighed af psykomotoriske reaktioner, er ikke identificeret. Man skal dog huske på, at der i meget sjældne tilfælde, når man tager stoffet, opstår døsighed, hvilket kan have en negativ indflydelse på evnen til at køre køretøjer eller komplekse mekanismer.
Lægemidlet øger ikke virkningen af alkohol (ethanol) på centralnervesystemet. Spisning påvirker ikke lægemidlets effektivitet.
Med den samtidige administration af Claritin med erythromycin, cimetidin eller ketoconazol blev der observeret en stigning i koncentrationen af loratadin i plasma, men denne stigning var ikke klinisk signifikant, inklusive i henhold til elektrokardiogrammet.
Opbevares ved en temperatur på ikke over 25 ° C på et mørkt sted, tørt og uden for børns rækkevidde..
Opbevaring af sirup - 3 år, tabletter - 4 år.
Har du fundet en fejl i teksten? Vælg det, og tryk på Ctrl + Enter.
Claritin: instruktioner til brug og anmeldelser
Latin navn: Claritin
ATX-kode: R06AX13
Aktiv ingrediens: loratadine (loratadine)
Producent: Schering-Plough Labo N. V. (Belgien)
Opdater beskrivelse og foto: 16/08/2019
Priser i apoteker: fra 144 rubler.
Claritin - antiallergisk, histamin H-blokker1-receptorer.
Doseringsformer af Claritin:
Det aktive stof er loratadin:
Claritin er kendetegnet ved antiallergiske, antihistamin og antipruritiske egenskaber..
Loratadine er en tricyklisk forbindelse med en udtalt antihistamineffekt og er en selektiv blokkering af perifer H1-histaminreceptorer. Den antiallergiske virkning forekommer kort efter administration og varer længe nok. Loratadine begynder at virke inden for 30 minutter efter oral administration af lægemidlet. Den maksimale fase af antihistamineffekten observeres 8-12 timer efter lægemidlets begyndelse og varer mere end 1 dag.
Loratadine overvinder ikke blod-hjerne-barrieren og påvirker ikke funktionen af centralnervesystemet (centralnervesystemet). Under dets administration blev der ikke identificeret nogen beroligende eller antikolinerg virkning af klinisk betydning, derfor medfører lægemidlet ikke døsighed og reducerer ikke antallet af psykomotoriske reaktioner, når det anvendes i terapeutiske doser. Claritin indtagelse forårsager ikke forlængelse af QT-intervallet på EKG.
Langvarig terapi blev ikke ledsaget af ændringer i vitale tegn, elektrokardiografi, laboratorietestdata eller resultater af fysisk undersøgelse af klinisk betydning. Loratadine er ikke kendetegnet ved betydelig selektivitet med hensyn til H2-histaminreceptorer. Stoffet er ikke en hæmmer af genoptagelse af noradrenalin og har næsten ingen virkning på pacemakerfunktionen eller tilstanden af det kardiovaskulære system..
Loratadine absorberes godt og hurtigt i fordøjelseskanalen. Dets maksimale plasmakoncentration bestemmes 1–1,5 timer efter indgivelse, og den maksimale koncentration af dens farmakologisk aktive desloratadinmetabolit bestemmes efter 1,5–3,7 timer. Når du tager Claritin sammen med mad, øges tiden for at nå den maksimale koncentration af loratadin og dens metabolit med cirka 1 time, men lægemidlets biotilgængelighed ændrer sig ikke. Det maksimale niveau af loratadin og desloratadin i blodet afhænger ikke af madindtagelse.
Hos patienter med kronisk nedsat nyrefunktion stiger området under koncentrationstidskurven (AUC) og den maksimale koncentration af loratadin og dets hovedmetabolit sammenlignet med patienter med normal nyrefunktion. Endvidere er halveringstiden for loratadin og desloratadin identisk med dem hos raske patienter. Hos patienter med alkoholisk leverskade er den maksimale koncentration og AUC for loratadin og desloratadin 2 gange højere end hos patienter med normal leverfunktion.
Loratadine er kendetegnet ved en høj grad af binding til plasmaproteiner (97-99%), mens dens metabolit viser en moderat bindingsgrad (73-76%).
I metabolismeprocessen passerer loratadin over i desloratadin under anvendelse af cytochrome P450 3A4-systemet og i mindre grad cytochrome P450 2D6-systemet. Dets udskillelse udføres gennem nyrerne (ca. 40% af den orale dosis) og gennem tarmen (ca. 42% af den dosis, der er taget oralt) i mere end 10 dage, hovedsageligt i form af konjugerede metabolitter. Cirka 27% af dosen af loratadin udskilles i urinen inden for 24 timer efter indtagelse af Claritin. Mindre end 1% af loratadin udskilles uændret i urinen inden for 24 timer efter indtagelse af lægemidlet.
Biotilgængeligheden af loratadin og desloratadin er direkte proportional med den orale dosis af Claritin. Deres farmakokinetiske profiler hos voksne og ældre frivillige med godt helbred var næsten ens.
Halveringstiden for loratadin er 3-20 timer (i gennemsnit 8,4 timer). Denne indikator for desloratadin er 8,8–92 timer (i gennemsnit 28 timer). Hos ældre patienter er halveringstiden for det aktive stof Claritin og dets metabolit henholdsvis 6,7-37 timer (gennemsnit 18,2 timer) og 11–39 timer (gennemsnit 17,5 timer). Denne indikator stiger med alkoholisk leverskade (bestemt af sygdommens sværhedsgrad) og forbliver uændret hos patienter med kronisk nyresvigt.
Hæmodialyseproceduren, der udføres hos patienter med nedsat nyrefunktion, påvirker ikke de farmakokinetiske parametre for loratadin og desloratadin.
Derudover er brugen af Claritin kontraindiceret:
Med forsigtighed anbefales det at ordinere lægemidlet til patienter under graviditet og med alvorlige overtrædelser af leverfunktionen..
Claritinsirup og tabletter tages oralt 1 gang om dagen på ethvert passende tidspunkt, uanset madindtagelse.
Den anbefalede dosis har aldersbegrænsninger og afhænger af patientens vægt:
Børn mellem 2 og 3 år anbefales at bruge Claritin i form af sirup.
For patienter (voksne og børn) med svær nedsat leverfunktion ordineres lægemidlet hver anden dag i normale doser.
Ved kronisk nyresvigt og hos ældre patienter er dosisjustering af Claritin ikke nødvendig.
I henhold til instruktionerne kan Claritin forårsage bivirkninger:
Overdosering af Claritin kan mistænkes af symptomer som hovedpine, takykardi, døsighed. I dette tilfælde skal du straks konsultere en læge. Som behandling foreskrives støttende og symptomatisk behandling. Gastrisk skylning og adsorbentindtagelse er tilladt (aktivt kul i knust form blandes med vand).
Loratadine udskilles ikke ved hæmodialyse. Efter nødsituation er det nødvendigt at overvåge patientens tilstand.
Antihistaminer kan fordreje resultaterne af hudtest, så det anbefales at stoppe med at tage Claritin 48 timer før diagnostiske test af huden.
Da virkningen af lægemidlet hos nogle patienter kan forårsage døsighed, anbefales det at være forsigtig under behandlingen af køretøjer og mekanismer.
Loratadins sikkerhed under graviditet er endnu ikke specifikt bekræftet. Derfor er brugen af Claritin kun mulig, hvis den sandsynlige fordel ved behandlingen af moderen opvejer de potentielle risici for fosteret..
Loratadin og desloratadin passerer i modermælken, derfor er det nødvendigt at stoppe amning, når man ordinerer et lægemiddel under amning..
For patienter med nyresvigt bør den indledende dosis være 10 mg [1 tablet Claritin eller 10 ml (2 teskefulde sirup)] hver anden dag.
Hos patienter med leversvigt bør den indledende dosis ikke overstige 10 mg [1 tablet eller 10 ml (2 teskefulde sirup) hver anden dag.
Ved samtidig anvendelse øger effekten af Claritin ikke alkoholens virkning på nervesystemet.
Når Claritin kombineres med erythromycin, ketoconazol eller cimetidin, forekommer en mindre stigning i koncentrationen af loratadin i blodplasmaet, men det har ingen kliniske konsekvenser, inklusive også elektrokardiografidata.
Claritins analoger er: Loratadin, Loratadin-Akrikhin, Lorahexal, Lomilan, Clarotadin, Claridol, Lotharen, Clarisens, Clarifer, Clarfast, Clarifarm, Clallergin, Clargotil, Alerpriv, Erolin, Erius.
Opbevares ved temperaturer op til 25 ° C. Opbevares utilgængeligt for børn..
Opbevaringstid: tabletter - 4 år, sirup - 3 år.
Over disken.
Claritin-anmeldelser findes ofte på Internettet både i form af tabletter og i form af sirup, men de er ret kontroversielle. Mange patienter rapporterer, at behandling med lægemidlet var ret effektiv. Nogle patienter måtte imidlertid afbryde behandlingsforløbet, da deres allergisymptomer forblev så udtalt. Allergologer forklarer dette med forskellen i årsager og manifestationer af allergiske sygdomme hos forskellige mennesker. Claritin som et middel til monoterapi kan ikke altid klare sådanne tilstande.
Det bemærkes, at trods Claritins store popularitet, er både tabletter og sirup ikke kendetegnet ved et så bredt spektrum af handling til øjeblikkeligt at eliminere alle symptomer på allergi. Nogle patienter rapporterer om udviklingen af bivirkninger, for eksempel hududslæt, hovedpine, døsighed. Hvis de opstår, skal du straks kontakte en specialist. Det er strengt kontraindiceret at tage Claritin alene uden at konsultere en læge, da selvmedicinering kan provokere en forværring af symptomer.
Grundlæggende varierer prisen på Claritin i tabletter fra 186 til 233 rubler (for en pakke, der indeholder 10 stk.) Eller fra 503 til 623 rubler (for en pakke, der indeholder 30 stk.). Du kan bestille lægemidlet i form af sirup til 220-268 rubler (pr. Flaske på 60 ml).
Behandling af allergiske reaktioner i kroppen kræver anvendelse af specielle antihistaminer, der blokerer for arbejde med histaminreceptorer og lindrer ikke kun de vigtigste symptomer på sygdommen, men også bekæmper dem. Blandt de nye lægemidler med en markant virkning og kendetegnet ved praktisk taget fraværende bivirkninger er lægemidlet Claritin.
Claritin blokerer som andre antihistaminer produktionen af H1-histaminreceptorer, hvilket resulterer i en lang og vigtigst af alt hurtig anti-allergisk effekt. I gennemsnit er lægemidlets starttid 30 minutter. Sammensætningen af Claritin ligner sammensætningen af mange antihistamin-medikamenter, der er populære i dag. I en tablet 10 mg af det aktive stof er den samme mængde i to spiseskefulde sirup.
Effekten af indlæggelse opnås efter fem til otte timer og vil blive bevaret fuldt ud med en stabil tilstand af patienten hele dagen.
Når det administreres oralt, fordeles Claritin jævnt i mave-tarmkanalen. Udskillelse sker gennem kropsvæsker (urin og galden). Metabolisme passerer uændret. Eliminationsperioden for lægemidlet varierer fra 6 til 90 timer og afhænger af patientens alder, hans fysiologiske egenskaber. sundhedsmæssige forhold, herunder tilstedeværelsen af kroniske sygdomme.
Det er vigtigt for patienterne at forstå, at enhver (endda kortvarig) brug af Claritin-tabletter kun er tilladt i henhold til instruktionerne! Der er en begrænset liste over sygdomme, hvor administrationen af dette lægemiddel er indikeret. Det:
Doseringen af lægemidlet afhænger fuldstændigt af patientens generelle velbefindende, hans alder, tilstedeværelsen af kroniske / tilbagevendende sygdomme.
Claritin-tabletter ordineres til voksne patienter. Hvis barnet er 12 år, kan han også få tabletter i en "voksen" daglig dosis på 10 mg. For patienter med lever- og nyreproblemer justeres dosis - 10 mg tages hver anden dag. Lægemidlet skal vaskes med almindeligt vand.
Udnævnelse af Claritin og dosisjustering til patienter med lever- og nyresygdomme skal udføres på basis af laboratorieundersøgelser (Reberg-tests). Doseringsregimet ændres som følger: 10 mg af lægemidlet tages den første, tredje, femte og efterfølgende dag. Du kan dele doseringen i to og tage dagligt - dvs. 5 mg af lægemidlet en gang om dagen, uanset tidspunkt på dagen.
For et barn vælges doseringen under hensyntagen til hans vægt: mindre end 30 kg - en dagesdosis i en dosis er 5 mg. For små patienter foretrækkes sirupbehandling. Den flydende form giver dig mulighed for at måle dosis nøjagtigt. Med en kropsvægt på mere end tredive kg er en dosis på 10 mg af lægemidlet, dvs. 1 tablet eller to skeer (10 ml).
Claritin har en bivirkning i tilfælde af krænkelse af doseringsregimet. Hvis dosis øges i et trin, er udseendet af uønskede symptomer, udtrykt i øget træthed, døsighed, svimmelhed, migræne og forhøjet blodtryk, muligt. I barndommen manifesteres en overdosis af karakteristiske symptomer:
Det er umuligt at ignorere forekomsten af bivirkninger forbundet med en overdosis af stoffet! I tilfælde af symptomer, der indikerer en overdosis, skal du straks søge lægehjælp, hvor der vil blive udført et kompleks af foranstaltninger, der tager sigte på at vaske maven med efterfølgende indtagelse af absorbenter.
Hvide tabletter med en lidt bitter smag og sirup er de vigtigste former for frigivelse af dette lægemiddel. Tabletter pakkes i blemmer fra syv til femten stykker. Sirupen fås i to bind på 60 og 120 gram. For at lette doseringen er der en særlig ske.
Uanset formen har lægemidlet den samme effektivitet. I barndommen vælger børnelægen doseringen. Brug af Claritin-tabletter anbefales kun i henhold til instruktionerne, og doseringen bør ikke overstige den fastlagte daglige hastighed. Sirup ordineres til små patienter mellem 2 og 12 år.
Lægemidler, der hører til den foregående generation, for eksempel Suprastin, handler ikke efter det samme princip som Claritin. Derfor forårsager de ofte en "bivirkning": døsighed og generel svaghed.
Hovedformålet med medicinen er øjeblikkeligt at lindre symptomer, udtrykt i form af nyser, lacrimation, rennende næse, kløende hud, forbrænding, ondt i halsen. Claritin til voksne, hvis du følger brugsanvisningen, takler bronchospasme, på baggrund af virale og infektionssygdomme i mundhulen og svelget, samt provokeret af eksterne og indre irritanter..
Claritin er en ny generation af medikamenter og klarer symptomerne på ikke kun de "klassiske" typer allergier i form af en løbende næse, lacrimation, næseoverbelastning, nysen, men også med nældefeber, en sygdom, der har et specifikt, men genkendeligt klinisk billede. For urticaria er kløende udslæt på huden karakteristiske. Små pletter bliver til blemmer og brister, hvilket medfører alvorligt ubehag for patienten.
Kløe og blemmer forsvinder ikke alene, kræver terapeutisk behandling, der består i brugen af lægemidlet Claritin i henhold til instruktionerne, der er knyttet til lægemidlet eller andre antihistaminer. Claritin er bedre end andre medikamenter, da det ikke har en "bivirkning", og inden for en halv time efter indtagelse af p-pillerne, lindre symptomerne på sygdommen (kløe) samt reducere den inflammatoriske proces på huden. Urticaria er opdelt i to faser: subakut og kronisk.
For at forhindre sygdommen (for eksempel i påvente af blomstringen af planter) er det nødvendigt at begynde at tage Claritin, som har en kumulativ virkning, på forhånd. Så det vil være muligt enten helt at eliminere tilbagefald eller minimere konsekvenserne af sygdommen ved at udjævne dens vigtigste symptomer.
Prisen på Claritin i apoteker for tabletter varierer:
Prisen på Claritin-tabletter er højere end lignende medicin, hvis omkostninger er 2-3 gange billigere.
Sirup sælges i to bind - 60 og 120 ml. Claritin Liquid Price:
Blandt analogerne af Claritin kan der adskilles adskillige medikamenter, der ikke er underordnede i effektiviteten af dette lægemiddel: Loratadin, Clarotadin, Desal, Erius, Telfast, Histafen. Claritin og dens analoger koster fra 20 til 400 rubler, afhængigt af producenten.
Claritin-behandling, uanset form for frigivelse, er fuldstændigt kontraindiceret i følgende kategorier af patienter:
Terapi med dette lægemiddel kan provokere udviklingen af uønskede reaktioner i kroppen, udtrykt i:
I meget sjældne tilfælde udviklingen af anafylaktisk chok, hurtig hjerterytme, funktionssvigt i hjertet og leveren.
Ved behandling af børn skal der udvises forsigtighed og overhold den generelle sundhed på den første dag, hvor du tager Claritin. For små børn er udseendet af øget angst, døsighed, hovedpine karakteristisk.
Evgenia Doroshko:
Jeg bruger konstant Claritin de sidste tre år, så snart blomstringssæsonen begynder. Jeg har fået en allergi mod pollen, forbundet med hormonsvigt under graviditet og fødsel.
Derfor var jeg nødt til at prøve en masse medicin for at komme til konklusionen - Claritin er det eneste lægemiddel, der klarer allergisymptomer og har et minimum af kontraindikationer og bivirkninger..
Jeg er konstant på farten, så jeg accepterede ikke med det samme, at allergibehandling virkelig kan bremse den sædvanlige livsstil. Claritin blev et reelt fund for mig fra mit problem.
Zakhar Pimenov:
Allergisk med erfaring. Jeg prøvede en masse medicin og lægemidler mod allergi, som jeg har forårsaget en række fødevarer. Jeg bestod allergitest og på baggrund af dem udelukkede jeg allerede allergenprodukter, men stadig mindst et par gange om året, mest i foråret og sommeren støder jeg på ikke kun allergier, men urticaria, som var meget vanskeligt at behandle før og konstant fortsatte. Med Claritin var det ikke kun muligt at reducere sygdomme, men også at reducere antallet af tilbagefald pr. År (inden starten af Claritins behandling nåede tilbagefaldene 5-6 gange om året).
Claritin er en antihistamin, en selektiv blokkering af perifere H1-histaminreceptorer. I kliniske studier blev det vist, at forbedringen hos de fleste patienter begyndte inden for de første 30 minutter efter brug af Claritin. Den antiallergiske virkning udvikles i løbet af de første 30 minutter efter indtagelse af lægemidlet, når et maksimum inden for 8-12 timer og varer 24 timer. Loratadin og dets metabolitter trænger ikke ind i BBB. Claritin påvirker ikke centralnervesystemet, udviser ikke antikolinergiske og beroligende virkninger, påvirker ikke frekvensen af psykomotoriske reaktioner. Ved udførelse af en klinisk undersøgelse, hvor Claritin blev anvendt i 90 dage i en dosis, der var 4 gange højere end den terapeutiske, blev der ikke påvist nogen klinisk signifikant forlængelse af Q-T-intervallet på EKG.
Indikationer til brug:
Lægemidlet Claritin ordineres til:
- sæsonbestemt (høfeber) og året rundt allergisk rhinitis og allergisk konjunktivitis (for at eliminere symptomerne forbundet med disse sygdomme - nysen, kløe i næseslimhinden, rhinorrhea, brændende fornemmelse og kløe i øjnene, lacrimation);
- kronisk idiopatisk urticaria;
- hudsygdomme ved allergisk genese.
Anvendelsesmåde:
Claritin ordineres oralt, uanset fødeindtagelse.
Voksne (inklusive ældre) og unge over 12 år anbefales at tage Claritin i en dosis på 10 mg (1 tablet eller 2 teskefulde / 10 ml / sirup) 1 gang / dag.
For patienter med nedsat leverfunktion eller nyresvigt bør den indledende dosis være 10 mg (1 tab. Eller 2 teskefulde / 10 ml / sirup) hver anden dag..
For børn i alderen 2 til 12 år anbefales, at dosis af Claritin ordineres afhængigt af kropsvægt: med kropsvægt mindre end 30 kg - 5 mg (1/2 tablet eller 1 teske / 5 ml / sirup) 1 gang / dag, med vægt krop 30 kg eller mere - 10 mg (1 tablet eller 2 teskefulde / 10 ml / sirup) 1 gang / dag.
Bivirkninger:
Forekomsten af bivirkninger med Claritin er omtrent den samme som med placebo. Bivirkninger såsom træthed, hovedpine, døsighed, tør mund, gastrointestinale lidelser (kvalme, gastritis), allergisk udslæt blev observeret. Under undersøgelserne blev der observeret isolerede tilfælde af alopecia, anafylaksi, nedsat leverfunktion, takykardi og en følelse af hjertebank..
Kontraindikationer:
Claritin er kontraindiceret i:
- alder op til 2 år;
- amning (amning);
- Overfølsomhed over for loratadin eller andre komponenter i lægemidlet.
Med forsigtighed bør lægemidlet ordineres under graviditet, leversvigt..
Interaktion med andre stoffer:
Claritin forbedrer ikke virkningen af ethanol (alkohol) på centralnervesystemet.
Med den kombinerede anvendelse af Claritin med ketoconazol, erythromycin eller cimetidin blev der observeret en stigning i koncentrationen af loratadin og dets metabolit i plasma, men denne stigning viste sig ikke klinisk, inklusive.
Graviditet:
Brug af Claritin under graviditet er kun mulig, hvis den påtænkte fordel for moren opvejer den potentielle risiko for fosteret..
De aktive bestanddele af lægemidlet udskilles i modermælk, så når du ordinerer lægemidlet under amning, skal du beslutte om afslutningen af amning.
Overdosis:
Symptomer: døsighed, takykardi, hovedpine.
Behandling: gastrisk skylning (fortrinsvis 0,9% natriumchloridopløsning), indtagelse af adsorbenter (pulveriseret aktivt kul med vand), symptomatiske midler. Loratadine udskilles ikke ved hæmodialyse.
Opbevaringsbetingelser:
Lægemidlet skal opbevares utilgængeligt for børn ved en temperatur fra 2 til 30 ° C. Holdbarhed på tabletter - 4 år, sirup - 3 år.
Udgivelsesformular:
Claritin tabletter
10 mg tabletter i en pakke med 7; 10 eller 30 stykker (blisterpakning). Tablettene er hvide eller næsten hvide, markeret med tallet "10" på den ene side og fabrikantens varemærke (kolbe og skål) på den anden side er i fare på den ene side.
Claritin Sirup
Sirup i mørke glasflasker på 60 eller 120 ml. Inkluderet er en doseringsske med etiketter. Gullig eller farveløs sirup uden urenheder.
Struktur:
Claritin tabletter
Aktiv ingrediens (i 1 tablet): loratadin (10 mg).
Hjælpestoffer: laktose, majsstivelse, magnesiumstearat.
Claritin Sirup
Aktiv ingrediens (i 5 ml sirup): loratadin (5 mg).
Hjælpestoffer: glycerol, propylenglykol, natriumbenzoat, citronsyre, granulær saccharose, kunstig smag (fersken), vand.
Derudover:
Ansøgning om nedsat nyrefunktion
For patienter med nyresvigt bør den indledende dosis være 10 mg (1 tablet eller 2 teskefulde / 10 ml / sirup) hver anden dag.
Ansøgning om nedsat leverfunktion
Brug lægemidlet med forsigtighed ved leversvigt: den indledende dosis skal være 10 mg (1 tab. Eller 2 teskefulde / 10 ml / sirup) hver anden dag..
Analog:
Lorahexal, Lomilan, Lotharen, Clallergin, Clarisens, Claridol, Loratadin-Hemofarm.
Shutofedova Ksenia Yurievna
Symptomer på allergi er velkendte for næsten hver anden person, mens antallet af allergier blandt børn og voksne vokser hvert år. En provokerende faktor for udvikling af allergiske reaktioner kan være forskellige stoffer, som en person kontakter i løbet af dagen. Der kan udtrykkes tegn på allergi, der påvirker næseslimhinden, åndedrætsorganerne eller huden, manifesteret i form af en løbende næse, hudkløe og udslæt eller åndenød og paroxysmal hoste. Desværre er det ikke altid muligt at helbrede allergier, derfor mennesker, der lider af en bestemt type allergi, bliver tvunget til konstant at tage antihistaminer, og om muligt undgå kontakt med allergenet.
Moderne farmakologi har udviklet mange lægemidler til at stoppe symptomerne på allergi. Claritin indtager en stærk position blandt sådanne lægemidler, der perfekt lindrer allergisymptomer og kan bruges til den komplekse behandling af mange sygdomme af en infektiøs eller allergisk karakter. Læger inden for allergologi bruger ofte Claritin i deres praksis og ordinerer det til børn og voksne. Hvad er stoffet godt til? Har det værdige analoger, og til hvilke sygdomme anbefales det at tage det? Claritin vil hjælpe med at få svar på disse spørgsmål..
For at forstå forskellen mellem antihistaminer i 4 generationer, skal du forstå handlingsmekanismen for antiallergiske lægemidler.
Disse lægemidler blokerer H1- og H2-histaminreceptorer. Dette hjælper med at reducere kroppens reaktion med en histaminformidler. Således opstår lettelse af en allergisk reaktion. Derudover tjener disse midler som en fremragende forebyggelse af bronchospasme..
Overvej antihistaminer fra alle generationer. Dette vil hjælpe med at forstå fordelene ved moderne værktøjer..
Den farmaceutiske industri tilbyder en bred vifte af lægemidler til håndtering af allergisymptomer, inklusive antihistaminer. De kaldes det, fordi de blokerer følsomheden af receptorer over for histamin produceret i mastceller. Disse celler er placeret i alle organer og væv og indeholder mange biologisk aktive stoffer, inklusive inflammatoriske mediatorer. Blandt dem er den vigtigste histamin, som kun viser sin destruktive virkning under visse betingelser, for eksempel når en organisme er overfølsom over for stoffer (allergener). Ethvert biologisk aktivt stof har et anvendelsespunkt i kroppen, de såkaldte receptorer placeret i forskellige organer og væv. Når histamin binder til dets receptorer, forekommer et antal patologiske ændringer, for eksempel hævelse i slimhinden, sekretion i store mængder, kløe i huden, udslæt, bronkospasme osv..
Med andre ord er det histamin, der forårsager udseendet af alle de vigtigste symptomer på en allergi. For at stoppe det er det nødvendigt at lukke følsomme receptorer, blokere adgangen til dem. Til dette for mange årtier siden blev særlige præparater udviklet og anvendt..
Hidtil har antihistaminer været og forbliver det største lægemiddel i behandlingen af allergiske sygdomme, fordi de virker direkte på mekanismen til udvikling af en patologisk reaktion.
Producent: Bayer, Schering-Plough Labo, Belgien
Udgivelsesform: tabletter, sirup
Aktivt stof: loratadin
Synonymer: Loratadin, Claridol, Clarisens, Lomilan, Lorahexal, Clarotadine osv..
Hovedkomponenten eliminerer den allergiske reaktion og symptomer - nyser, kløe, rive, reducerer udslæt. På grund af den selektive virkning påvirker Claritin ikke hjertet, blodkarene, nervesystemet, især resultaterne af EKG og analyser.
Fordel ved medicinen - ingen døsighed, når de bruges i anbefalede doser.
Analysere af lægeres anmeldelser af stoffet “Claritin” kan vi konkludere: denne medicin er det mest populære middel i kampen mod allergi. Et fair spørgsmål opstår - hvorfor? Læger forklarer deres præference ganske enkelt.
Antiallergisk lægemiddel “Claritin” er en ny generation af medicin. Det har en række fordele i sammenligning med Suprastin, Tavegil. Forberedelser af den foregående generation på trods af deres effektivitet forårsagede mange ubehagelige bivirkninger. Medicinen “Claritin” virker selektivt på histaminreceptorer. Takket være dette er det muligt at undgå mange ubehagelige reaktioner fra fordøjelsessystemet og nervesystemet.
Derudover er lægemidlet "Claritin" ikke kendetegnet ved en beroligende virkning. Med andre ord forårsager det ikke sløvhed eller døsighed. Dette giver dig mulighed for at bruge medicinen, også til de patienter, hvis aktiviteter er forbundet med øget koncentration af opmærksomhed..
Betyder "Claritin" virker sparsomt på slimhinderne. Som et resultat forekommer deres udtørring ikke, hvilket ofte ligger til grund for udviklingen af infektiøse patologier.
Denne kategori inkluderer beroligende midler. De blokerer H1-receptorer. Varigheden af disse lægemidler er 4-5 timer. Lægemidler har en fremragende anti-allergisk effekt, men har en række ulemper, herunder:
Almindelige første generations lægemidler er:
Disse lægemidler ordineres normalt til personer, der lider af kroniske sygdomme, hvor åndedrætsbesvær (bronkial astma) observeres. Derudover vil de have en gavnlig virkning ved akutte allergiske reaktioner..
Claritin har en række kontraindikationer, der skal overvejes..
Så det er strengt forbudt at bruge:
Medicinen udleveres uden recept og bruges som et antiallergisk lægemiddel alene eller i kombination med andre lægemidler til behandling af:
Lægemidlet eliminerer rive, kløe, nyser, rødme, rhinorrhea (sekretionsstrøm fra næsehulen). Det kan bruges til at reducere symptomerne på akutte respiratoriske virusinfektioner og akutte luftvejsinfektioner som et supplement, det er en del af nogle pulvere for at lindre tilstanden (for eksempel Anvimax).
Medicinen begynder at virke inden for 30 minutter efter administration, virkningen varer op til en dag. Hvornår man skal tage Claritin - om morgenen eller om aftenen, betyder det ikke noget. Princippet om selvfølgelig behandling - hver dag på samme tid i anbefalede doser.
Dosis afhænger af alder. Det nøjagtige beløb for børn bestemmes af lægen, der er angivet i kommentaren.
Brug ved alvorlig leverskade er uønsket. Andre kontraindikationer - amning og intolerance over for hoved- og hjælpekomponenter.
Lægemidlet kan bruges uanset madindtag..
På apoteker er der to grupper af Claritin-erstatninger:
Analog | Pris i rubler | Producerende land |
Claritin | 190-650 | Belgien |
cetirizin | 45-210 | Rusland |
Fexadine | 315-450 | Indien |
Allerway | 240-500 | Indien |
Nixar | 250-350 | Spanien, Tyskland eller Italien |
ketotifen | 45-80 | Rusland, Bulgarien |
Tavegil | 170-370 | Østrig eller Italien |
Diazolin | 40-90 | Rusland |
Cetrin | 140-250 | Indien |
loratadin | 10-280 | Rusland, Ungarn |
Zodak | 150-350 | Tyskland eller Tjekkiet |
Kestin | 220-620 | Spanien |
Erius | 550-820 | Belgien |
Suprastin | 120-300 | Ungarn |
Desal | 200-480 | Indien |
De mest almindelige medicin, der indeholder loratadin, er:
Medicinen er kendetegnet ved kvaliteten af råvarerne og følgelig den udøvede virkning, hyppigheden af bivirkninger (især døsighed).
Producent: Ozone, Akrikhin, Replexpharm, Vertex, Salutas, Danafa osv..
Udgivelsesform: tabletter
Aktivt stof: cetirizin
Synonymer: Cetrin, Zodak, Zirtek, Parlazin, Solonex osv..
Cetirizine er den russiske analog til Claritin, der har de samme indikationer og desuden Quinckes ødemer. Det påføres en gang dagligt, den terapeutiske virkning af Claritin-analogen begynder inden for 20-60 minutter og varer op til 24 timer.
Hvilket er bedre - Cetirizine eller Claritin, afhænger af kroppens egenskaber. Begge anden generation af medikamenter, effektive, forårsager praktisk talt ikke døsighed.
Producent: Ranbaxi, Indien
Udgivelsesform: tabletter
Aktivt stof: fexofenadin
Claritin-analog Fexadine bruges til urticaria og sæsonåben allergisk rhinitis. Det tages en gang dagligt af børn fra 6 eller 12 år, afhængigt af dosis og af voksne. Forårsager sjældent døsighed og har ingen beroligende virkning..
Producent: Dr. Reddy's, Indien
Udgivelsesform: tabletter
Aktivt stof: levocetirizin
Synonymer: Suprastinex, Gletset, Zodak Express, Xizal, Levocetirizine, Elcet osv..
Allerways nye generation af medicin indeholder isomeren af cetirizin, der er dobbelt så aktiv som sidstnævnte. Det bruges til behandling af allergisk rhinitis, urticaria og dermatoser, Quinckes ødemer. I henhold til instruktionerne er det godkendt til brug hos børn fra 2 år og voksne en gang dagligt.
Producent: Berlin-Chemie, Tyskland
Udgivelsesform: tabletter
Aktivt stof: bilastin
Analogen af Claritin Nixar bruges ikke i pediatri op til 12 år. Den helende effekt opstår inden for en time og varer op til en dag.
Producent: Sofarma (Bulgarien), Ozone eller Irbitsky HFZ, Rusland
Udgivelsesform: tabletter og sirup
Aktivt stof: ketotifen
Den receptpligtige analog af Ketotifen bruges i praksis for voksne og pædiatriske allergier. Ud over antihistamineffekten stimulerer lægemidlet desuden fjernelse af sputum, reducerer intensiteten og varigheden af astmatiske anfald. Blandt de uønskede virkninger er døsighed, søvnløshed, irritabilitet og andre reaktioner fra nervesystemet.
Producent: Pharmstandard, Ozone, ABBA RUS, Valenta Pharm, Farmak, Marbiofarm, Rusland eller Ukraine
Udgivelsesform: tabletter, drageer
Aktiv ingrediens: mebhydrolinum
Diazolin er en billig første generation af Claritin-analog. Væsentlige ulemper - svag effekt, behovet for at ændre sig hver 10. dag på grund af udviklingen af afhængighed, sedation, negative effekter på hjertet, leveren, nyrerne, synorganet.
Hvilket er bedre - Diazolin eller Claritin, afhænger af det konkrete tilfælde. Claritin - mere effektiv og sikrere forårsager ikke døsighed. Fås i sirup til børn og tabletter til voksne..
Prisen på analoger afhænger af fremstillingslandet. Mange statiner produceres i udlandet, så deres omkostninger er meget høje. Men der er indenlandske analoger, der er billigere end Rosuvastatin, men som ikke er ringere end effektiviteten.
Cardiolip er en hypolipidemisk medicin; en HMG-CoA-reduktasehæmmer bruges kun til voksne patienter. Bruges til:
Cardiolip er også ordineret til monoterapi og i kombineret behandling med en diæt til sådanne patologier:
Må ikke ordinere medicin til:
Brug heller ikke medicinen til behandling af kvinder under amning og under graviditet og børn under majoriteten.
Brug med forsigtighed, når:
Asiater, patienter efter operation og over 70 år, er lægemidlet også ordineret med forsigtighed. Behandlingen begynder med en dosering på 10 mg, og efter en måneds behandling kan lægen øge doseringen til yderligere behandling
Må ikke ordinere en dosis på 40 mg til patienter, der ikke tidligere har taget statiner.
Atorvastatin er en 3-generation statin af russisk fremstilling med den aktive komponent atorvastatin. Lægemidlet er en hæmmer af HMG-CoA-reduktase, der påvirker syntesen af kolesterolmolekyler i leverceller.
Atorvastatin skal tages i kombination med en antikolesterol diæt. En medicin ordineres til sådanne sygdomme:
Det er forbudt at ordinere Rosuvastatin-SZ til kvinder under graviditet, amning samt børn under 18 år. Medicinen bruges ikke og med sådanne krænkelser i patientens krop:
Udvis med stor forsigtighed:
Start behandling med rosuvastatin med en dosis på 10 mg. Efter en måneds behandling skal du foretage en laboratorieanalyse, og lægen vil beslutte at øge dosis samt vælge mellem atorvastatin eller rosuvastatin. Rosuvastatin-SZ, som alle statiner, forårsager bivirkninger i kroppen, som du straks skal fortælle din læge..
Det er ret vanskeligt at udskille de mest effektive lægemidler fra 4. generations lægemidler. Da sådanne lægemidler blev udviklet for ikke så længe siden, er der få nyere antiallergiske lægemidler. Derudover er alle lægemidler gode på deres egen måde. Derfor er det ikke muligt at identificere de bedste antihistaminer i 4. generation.
Phenoxofenadinholdige medicin er meget efterspurgt. Sådanne lægemidler har ikke en hypnotisk og kardiotoksisk effekt på kroppen. Disse midler i dag finder med rette sted i stedet for de mest effektive anti-allergiske lægemidler.
Cetirizinderivater bruges ofte til at behandle hud manifestationer. Efter indtagelse af 1 tablet mærkes resultatet efter 2 timer. Derudover vedvarer den i tilstrækkelig lang tid..
Den aktive metabolit i den berømte "Loratadin" er medicinen "Erius". Dette stof er 2,5 gange mere effektivt end dets forgænger..
Medicinen "Xizal" fortjente stor popularitet. Det blokerer perfekt frigivelse af inflammatoriske mediatorer. Som et resultat af en sådan eksponering eliminerer dette værktøj pålideligt allergiske reaktioner.
Patienternes udtalelser om lægemidlet "Claritin" varierer meget. Anmeldelser af nogle mennesker bekræfter lægemidlets høje effektivitet. Sådanne patienter bemærker, at medicinen næsten øjeblikkeligt eliminerer allergiske symptomer. Et stort plus er brugervenligheden af dette værktøj. Det er nok at tage en pille en gang dagligt, og der sikres en gunstig effekt. Den eneste ulempe ved medikamentet er den høje pris.
Andre patienter rapporterer åbent, at medicinen ikke kunne hjælpe dem med at tackle allergi. I dette tilfælde bemærkes tilstedeværelsen af hovedpine eller døsighed..
Konklusionen er som følger. Medicinen "Claritin" er et ret effektivt middel, som på grund af individuelle egenskaber muligvis ikke er egnet til patienten.
Dette er et forholdsvis effektivt værktøj. Som alle moderne 4. generations antihistaminer metaboliseres medicinen i kroppen praktisk talt ikke..
Lægemidlet har vist sig at være yderst effektivt til hududslæt, da det er i stand til at trænge perfekt ind i overhuden. Langvarig brug af denne medicin til babyer, der lider af tidligt atopisk syndrom, reducerer risikoen for fremgang af sådanne tilstande markant i fremtiden..
2 timer efter indtagelse af pillen forekommer den nødvendige vedvarende effekt. Da den fortsætter i lang tid, er det nok at bruge 1 pille om dagen. For at opnå det ønskede resultat kan nogle patienter tage 1 tablet hver anden dag eller to gange om ugen..
Medicinen har en minimal beroligende virkning. Patienter, der lider af nyrepatologier, bør dog bruge dette middel med ekstrem forsigtighed..
Lægemidlet i form af en suspension eller sirup er godkendt til brug i krummer fra to år.
Dette værktøj er bedre kendt som Suprastinex, Cesera. Dette er et fremragende lægemiddel, der ordineres til patienter, der lider af en allergisk reaktion på pollen. Lægemidlet ordineres i tilfælde af sæsonbetonede manifestationer eller året rundt. Lægemidlet er efterspurgt i behandlingen af konjunktivitis, allergisk rhinitis.
Det anbefales at tage medicinen om morgenen eller med måltider. Lægemidlet bør ikke kombineres med alkohol..
Claritin sirup eller tabletter er til intern brug. I instruktionerne for lægemidlet findes en standarddosis af stoffet, som skal overholdes, hvis der ikke er andre formål. Tabletter, som sirup, skal drikkes med en lille mængde vand en gang dagligt.
Voksne og børn efter 12 års alder ordineres 1 tablet (10 mg) pr. Dag. Personer med en historie med alvorlig lever-, hjerte- eller nyrepatologi rådes til at tage en halv dosis en gang dagligt..
Claritin sirup anbefales til børn fra 2 år. Dosen af lægemidlet ordineres af lægen individuelt, baseret på kropsvægt, babyens alder. Hvis barnet vejer mindre end 30 kg, ordineres 5 mg (en halv tablet) eller 5 ml (1 spsk sirup) en gang dagligt.
I nogle tilfælde ordineres Claritin sirup til børn op til 2 år, 2,5 ml sirup 1 gang om dagen. For spædbørn er det kun en læge, som kan ordinere lægemidlet. For nyfødte og børn op til 1 år bør dosis ikke overstige 1 ml sirup pr. Dag. Claritin til børn kan kun ordineres af en læge og først efter bestemmelse af hovedallergenet og eliminering af kontakt med det. Hvordan man tager Claritin til en nyfødt - lægen tæller.
God tolerabilitet af stoffet, fraværet af afhængighedssyndrom, giver dig mulighed for at tage stoffet i lang tid. Behandlingsforløbet med Claritin kan tage fra flere dage til 2 uger.
Dette lægemiddel er en metabolit af terfenadin. En sådan medicin er også kendt som "Telfast." Som andre 4. generation antihistaminer, provoserer det ikke døsighed, metaboliseres ikke og påvirker ikke psykomotoriske funktioner.
Dette værktøj er et af de sikre, men ekstremt effektive lægemidler blandt alle anti-allergiske lægemidler. Lægemidlet er efterspurgt efter manifestationer af allergier. Derfor ordinerer læger det til næsten alle diagnoser.
Fexofenadine antihistaminer er forbudt for børn under 6 år.
Claritin brugsanvisninger rapporterer om, at du kan tage medicinen til alle typer allergier, med det formål at forebygge eller i den komplekse behandling af infektiøse - inflammatoriske processer i ENT-organer og luftvejssystem..
Claritin hjælper med at supplere den komplekse terapi af andre sygdomme, interagerer godt med antibiotika, antiinflammatoriske lægemidler.
Producent: Dr. Reddy S, Indien
Udgivelsesform: tabletter
Aktivt stof: cetirizin
Synonymer: Cetirizine, Zodak, Zyrtec, Parlazin, Solonex
Cetrin er en anden generation af anti-allergisk p-tablet. Den terapeutiske virkning af denne analog Claritin begynder inden for 20 minutter, varer op til en dag. Når det bruges i anbefalede doser, har lægemidlet ikke en beroligende virkning, men let døsighed er muligt.
Producenten fremstiller Cetrin i pakker med 20 og 30 tabletter. Den første form er praktisk til et kort behandlingsforløb, sjældne forværringer af en allergi eller reaktion, der vises for første gang. Større emballage er velegnet til kroniske patienter eller et familiemedicinskab, hvis der er flere allergiske personer i huset. Hvis du sammenligner Claritin og Cetrin, er medicinen ens.
I instruktionerne for stoffet er der en lille liste over kontraindikationer:
Bivirkninger er sjældne, kan ledsages af hovedpine, mundtørhed, trang til opkast og andre ubehagelige symptomer. Utilsyneladende bivirkninger er ikke altid en grund til ophør med lægemidlet. I nogle tilfælde reducerer lægen dosis af medicinen. I tilfælde af alvorlige bivirkninger kan lægen ordinere Claritin-analoger.
Denne medicin hører også til de populære antiallergiske lægemidler. Det kan anvendes på alle aldersgrupper. Da farmakologer har bevist sin høje sikkerhed, er et sådant lægemiddel tilgængeligt på apoteker uden recept.
Lægemidlet har en lille beroligende virkning, har ikke en skadelig virkning på hjerteaktivitet, påvirker ikke den psykomotoriske sfære. Ofte tolereres medicinen godt af patienter. Derudover interagerer det ikke med andre medicin..
En af de mest effektive medicin fra denne gruppe anses for at være præparatet "Erius". Dette er en ret kraftig anti-allergisk medicin. Under graviditet er det imidlertid kontraindiceret. I form af en sirup er medicinen tilladt til brug af babyer fra 1 år.
Claritin i form af tabletter eller sirup har en gennemsnitlig omkostning, men når du tager stoffet kræver 2 ugers behandling, vil købsprisen være ret høj. Claritin-tabletter Prisen i tabletter nr. 7 er ca. 240 rubler. Emballage nr. 30 - 600 rubler. Sirup 60 ml koster 260 rubler. Når du køber en flaske på 100 ml, vil prisen være omkring 550 rubler.
Producent: Ozone, Teva, Vertex osv., Rusland eller Ungarn
Udgivelsesform: tabletter
Aktivt stof: loratadin
Synonymer: Claritin, Clarotadine, Claridol osv..
Loratadine er en billig erstatning for Claritin. Lægemidlet fremstilles hovedsageligt af indenlandske farmaceutiske virksomheder, omkostningerne ved en analog er op til 10 gange lavere. Et særpræg er kun tilstedeværelsen af en tabletform. Generelt har Loratadin og Claritin de samme indikationer og begrænsninger, egenskaber. Medicin indeholder en komponent. Afvig i forholdet mellem pris og kvalitet.
Claritin er dyrere og har deltaget i kliniske forsøg. Lægemidlet fra Loratadin fra udenlandske (Teva) eller russiske producenter, der arbejder i henhold til GMP-standarder (Vertex, Akrikhin), er tættest på det..
Importerede lægemidler overfyldes ofte af indenlandske producenter, men sådanne lægemidler har en højere pris, gennemgår flere grader af rensning, hvilket gør dem mindre giftige for menneskers sundhed.
Alle analoger af udenlandsk produktion har en højere omkostning.
Udenlandske antibiotika inkluderer ikke kun dem, der indeholder amoxicillin, men også kombinationsmidler. Oftest inkluderer kombinationen af lægemidler clavulansyre, som giver dig mulighed for at øge effekten af antibiotikumet.
De mest almindelige inkluderer:
Producent: Zentiva, Tyskland eller Tjekkiet
Udgivelsesform: tabletter, dråber
Aktivt stof: cetirizin
Synonymer: Cetirizine, Cetrin, Zyrtec
Zodak er et lægemiddel, der kan erstatte Claritin med ineffektivitet. Analogen indeholder et andet hovedstof fra anden generation. Brugt i form af dråber fra året og tabletter.
Zodak og Claritin er lignende lægemidler, har lignende indikationer og begrænsninger for brug. Fordel - manglende døsighed hos patienter.
Producent: Schering-Plough Labo, Belgien
Udgivelsesform: tabletter, sirup
Aktivt stof: desloratadin
Synonymer: Ezlor, Desloratadine, Desal, Blogir-3, Lordestine
Erius - en gennemprøvet og sikker analog af Claritin, godkendt til brug fra 6 måneders alder hos spædbørn i form af sirup. Claritin-analogen bruges også til børn, der er ældre og voksne. Lægemidlet fjerner alle symptomer på allergi..
Da Erius er en aktiv metabolit af analogen af loratadin (Claritin), er sidstnævnte bedre til allergisk rhinitis, hudsygdomme.
Når man vælger mellem Claritin eller Erius, skal børn styres af bevis og økonomiske evner. Lægemidlet indeholder en aktiv metabolit af hovedkomponenten i Claritin, dyrere. Det kan bruges til behandling af børn fra 6 måneders alder. Erius er hurtigere og stærkere.
Producent: Aegis, Ungarn
Udgivelsesform: tabletter, ampuller
Aktivt stof: klorpyramin
Suprastin er et første generations allergimedicin med mange kontraindikationer og bivirkninger..
Effekten forekommer inden for 15 minutter og varer op til 3-6 timer, hvorefter det er nødvendigt at drikke den næste dosis.
Claritin - en mere moderne og sikker medicin, praktisk til brug.
Allergi Claritin fås i to former.
Tablettene er ovale. Den ene side af pillen indeholder risikoen og tallet "10". Det er placeret her. Den anden side er glat. Hvid tablet.
Sirup er en sød, tyk væske. Det er gennemsigtigt uden partikler. Sirupens farve er noget gullig. Væske udstedes i flasker fra mørkt glas. Producenten fremstiller produktet i containere fra 60 til 120 ml.